آیا تزریق بوتاکس ضرر دارد؟

 

 

بوتاکس که در دنیای علم و داروشناسی سم بوتولینوم (Botulinum toxin) نامیده می شود، دارویی است که از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم گرفته شده است. این باکتری بی هوازی است و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند.

با افزایش سن خطوط و چین و چروک هایی بر روی پوست نمایان می شود. این خطوط و یا چین و چروک ها نشان از افزایش سن است که بسیاری از افراد مایل اند بروز آن را به تاخیر اندازند. تزریق بوتاکس می تواند بسیاری از چین و چروک ها و خطوط روی چهره و صورت را برطرف کند. به همین دلیل نیز در سالیان اخیر از آن استقبال زیادی شده است. تزریق بوتاکس همچنین به عنوان روشی غیرتهاجمی برای جوانسازی بدون درد مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند که پیش از استفاده از آن می توان از پماد لیدوکائین بر روی پوست استفاده کرد. این دارو عضلات را بطور موقت فلج می کند و از این راه اثر خود را بر بهبود چین و چروکها و خطوط پیشانی اعمال می کند. در سال ۲۰۰۲ استفاده از بوتاکس برای بهبود موقتی ظاهر خط اخم متوسط تا شدید در بیماران ۱۸ تا ۶۵ سال توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است.

رایج ترین نوع استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک نواحی پیشانی و نواحی دور چشم است. هر چند که بوتاکس بیشتر برای از بین بردن چین و چروکها  و خطوط اخم روی پیشانی و خطوط ریز دیگر روی صورت مورد استفاده قرار می گیرد، اما این دارو کارکردهای دیگری نیز دارد. تزری بوتاکس می تواند درد مفاصل را کاهش دهد. به علاوه، می توان از آن در کاهش تعریق زیر بغل و یا کف دست نیز استفاده کرد. این دارو همچنین برای درمان میگرن مزمن نیز قابل استفاده است. تزریق بوتاکس همچنین برای درمان اختلال حرکتی– عصبی دیستونی که نوعی انقباض غیر ارادی عضلانی شدید است به کار می رود. لوچی چشم و بلفارواسپاسم از دیگر موارد استفاده از بوتاکس است. تزریق بوتاکس بیشتر برای خطوط سطحی خنده، گردن، بینی، پیشانی، خط اخم و پنجه کلاغی دور چشم انجام می شود.

تزریق بوتاکس

سوالی که برای بسیاری از افرادی که به دنبال استفاده از بوتاکس هستند و یا آن را استفاده کرده اند مطرح می شود این است که آیا تزریق بوتاکس عوارضی دارد؟ به یاد داشته باشید که بوتاکس یک دارو است و ممکن است مانند هر دارویی در افرادی واکنشهای آلرژیک ایجاد کند. همچنین نسبت به تداخل دیگر داروها با آن باید دقت داشت. مصرف بوتاکس برای زنان باردار و شیرده نیز توصیه نمی شود. همچنین مصرف این دارو برای بیماران ام اس و بیماران عصبی-عضلانی و بیماری‌های مغزی به هیچ وجه مجاز نمی باشد. 

پیش از استفاده از بوتاکس باید نسبت به اصالت آن، تاریخ مصرف، لیبل و استاندارد آن دقت کافی داشت. طبیعتا دارویی که دارای استاندارد و اصالت کالا نباشد و یا زمان استفاده از آن سپری شده باشد می تواند عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند. اما اگر از اصالت بوتاکس اعتماد دارید باید به یاد داشته باشید که بوتاکس باید به درستی و در کلینیک توسط پزشک تزریق شود.

تزریق بوتاکس را می توان برای تمام نقاط صورت انجام داد هرچند که بیشتر در قسمت های فوقانی صورت استفاده می شود. نقطه ای که بوتاکس تزریق می شود در داشتن و یا نداشتن عارضه آن اهمیت زیادی دارد. به جز قرمزی و سوزش نقطه مورد نظر تزریق بوتاکس، که پس از چند ساعت برطرف می شود امکان سردرد و یا حالت تهوع نیز پس از تزریق بوتاکس وجود دارد هر چند این علائم نگران کننده نبوده و پس از چند روز برطرف خواهد شد. تزریق نادرست بوتاکس در صورت می تواند به افتادگی پلک و ابرو و یا دوبینی و تاری دید منجر شود بنابراین در هنگام تزریق باید به نقطه مورد نظر برای تزریق دقت شود و این کار در محیطی مناسب و توسط پزشک متخصص انجام شود تا از دیگر عوارض پیش بینی نشده از آن جلوگیری به عمل آید.

هر چند که تزریق نادرست بوتاکس می تواند عوارضی را در صورت ایجاد کند اما این عوارض موقتی بوده و دائمی نیستند و پس از رفع اثر بوتاکس عوارض آن نیز از بین می رود. ماندگاری بوتاکس بر روی صورت بین چهار تا شش ماه خواهد بود و پس از ان اثرات بوتاکس از بین خواهد رفت و نیاز به تزریق مجدد آن خواهد بود. بنابراین پس از از بین رفتن اثرات بوتاکس عوارض پیش آمده از طریق آن نیز از بین خواهد رفت و در نهایت بوتاکس تقریبا هیچ عارضه جدی ایجاد نخواهد کرد.

۱۳۹۸-۲-۲ ۱۲:۴۲:۱۶ +۰۰:۰۰